Rodzicu, jeśli odczuwasz niepokój w związku z rozwojem swojego dziecka, chcesz się nauczyć prawidłowego dbania o rozwój psychoruchowy swojej pociechy lub potrzebujesz skutecznego fizjoterapeuty, serdecznie zapraszam Cię na spotkanie!

W fizjoterapii niemowląt wykorzystuję koncepcję pracy wg NDT Bobath. Pomaga ona dzieciom w przypadku kiedy są:
- URODZONE PRZEDWCZEŚNIE
- Z ZABURZENIAMI ROZWOJU PSYCHORUCHOWEGO
- Z OPÓŹNIENIEM ROZWOJU PSYCHORUCHOWEGO
- Z MÓZGOWYM PORAŻENIEM DZIECIĘCYM
- Z KRĘCZEM SZYI, ASYMETRIĄ (UŁOŻENIOWĄ, NEUROLOGICZNĄ)
- Z NIEPRAWIDŁOWYM NAPIĘCIEM MIĘŚNIOWYM (PODWYŻSZONYM/OBNIŻONYM)
- Z PORAŻENIEM SPLOTU BARKOWEGO
- Z ZESPOŁEM DOWNA I INNYMI SYNDROMAMI GENETYCZNYMI
- Z ZABURZENIAMI ORTOPEDYCZNYMI









Schemat pracy z niemowlętami i małymi dziećmi wg NDT Bobath zaczynamy od badania :
- Podstawowe badanie funkcjonalno strukturalne
- Funkcje narządów u niemowlęcia
- Motoryka spontaniczna ilościowa okres niemowlęcy MFDR oraz AAP,
- Odruchy prymitywne wg Volty,
- Analiza niepokojących objawów
- Charakterystyka elementów postawy ciała
Terapia
- Praca indywidualna z pacjentem
- Instruktaż pracy z dzieckiem dla opiekunów
Przykładowa praca z pacjentem ze wzmożonym napięciem prostowników a słabą pracą brzucha…





Kilka słów na temat metody NDT Bobath
Metoda NDT-Bobath została stworzona w latach 40 XXw. przez Bertę i Karla Bobath. Od tego czasu jest stosowana na całym świecie, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Pierwszy kurs w Polsce odbył się w 1988r. Poprowadziły go Mary Quinton – fizjoterapeutka wraz z lekarką Elsbeth Koeng (Szwajcaria), które opracowały Metodę NDT-Bobath dla niemowląt.
W Polsce Metoda NDT-Bobath stosowana jest z powodzeniem dla wcześniaków, niemowląt i dzieci starszych z zespołami neurologicznymi, ortopedycznymi, genetycznymi oraz prezentującymi opóźnienia w rozwoju.
Historia metody NDT Bobath
Metoda NDT-Bobath została zapoczątkowana w latach czterdziestych XX wieku w Londynie przez fizjoterapeutkę Bertę Bobath i jej męża Karela – neurologa. Metodę rozwijano i modyfikowano równocześnie ze zdobywanymi doświadczeniami praktycznymi i osiągnięciami wiedzy medycznej, głównie z zakresu neurofizjologii oraz obserwacji przebiegu prawidłowego i nieprawidłowego rozwoju ruchowego dzieci.
W oparciu o początkowe założenia metody B. i K. Bobathów, szwajcarska lekarka, specjalistka w pediatrii Elsbeth Koeng
i współpracująca z nią fizjoterapeutka Mary Quinton z Ośrodka Bobathów w Londynie, rozwinęły tę metodę w leczenie neurorozwojowe (Neurodevelopmental Treatment – NDT), szczególnie przydatne w rehabilitacji wcześniaków, niemowląt i dzieci najmłodszych.
Metoda NDT-Bobath jest stosowana na całym świecie. Przyjęte w niej założenia i sposoby postępowania nie wywołują kontrowersji i są powszechnie akceptowane.
Założenia metody NDT Bobath
Usprawnianie według Metody NDT-Bobath ma pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju tak, aby mogło uzyskać niezależność
w życiu i wykorzystać swe możliwości na tyle, na ile pozwala istniejące uszkodzenie Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN).
Uzasadnieniem dla opracowanego postępowania Metodą NDT-Bobath było stwierdzenie, że rozwój dziecka z dysfunkcją OUN, w tym
z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (MPDz), przebiega inaczej niż rozwój prawidłowy. Doświadczenia czuciowo-ruchowe takiego dziecka są odmienne, co wywołuje nieprawidłowe odczuwanie własnego ciała oraz nieprawidłowe ruchy. Reakcje prostowania
i równowagi często nie rozwijają się. Zaburzenia w napięciu mięśni i niewłaściwe jego rozłożenie powodują powstawanie odmiennych wzorców ruchowych, typowych dla poszczególnych zaburzeń. Pierwsze nieprawidłowe objawy dotyczą zwykle kontroli głowy i tułowia. Następnie rozwijają się nieprawidłowe ruchy w dystalnych częściach ciała. Dominują wzorce zgięciowe i wyprostne, a rozwój ruchów rotacyjnych jest znacznie upośledzony.